IR (Infineon Technologies) FS400R07A1E3BOSA1
Manufacturer :
IR (Infineon Technologies)
Mfr. Part # :
FS400R07A1E3BOSA1
Description
IGBT MOD 650V 500A 1250W
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
FS400R07A1E3BOSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
FS400R07A1E3BOSA1 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tray
  • Part Status:Obsolete
  • IGBT Type:-
  • Configuration:Three Phase Inverter
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):650 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):500 A
  • Power - Max:1250 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:1.9V @ 15V, 400A
  • Current - Collector Cutoff (Max):1 mA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:26 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:Yes
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)