IR (Infineon Technologies) FS3L30R07W2H3FB11BPSA2
Manufacturer :
IR (Infineon Technologies)
Mfr. Part # :
FS3L30R07W2H3FB11BPSA2
Description
IGBT MOD 650V 30A 20MW
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
FS3L30R07W2H3FB11BPSA2 PDF
Price is not available, please RFQ
FS3L30R07W2H3FB11BPSA2 Tech Specifications
  • Series:EasyPACK™ 2B
  • Package:Tray
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Configuration:Three Phase Inverter
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):650 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):30 A
  • Power - Max:20 mW
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:1.9V @ 15V, 30A
  • Current - Collector Cutoff (Max):1 mA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:1.65 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:Yes
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)