Microsemi APT30GP60JDQ1
Manufacturer :
Microsemi
Mfr. Part # :
APT30GP60JDQ1
Description
IGBT MODULE 600V 67A 245W ISOTOP
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
APT30GP60JDQ1 PDF
Price is not available, please RFQ
APT30GP60JDQ1 Tech Specifications
  • Series:POWER MOS 7®
  • Package:Tube
  • Part Status:Not For New Designs
  • IGBT Type:PT
  • Configuration:Single
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):67 A
  • Power - Max:245 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.7V @ 15V, 30A
  • Current - Collector Cutoff (Max):500 µA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:3.2 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:No
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)