Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor NXH35C120L2C2S1G
Manufacturer :
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
Mfr. Part # :
NXH35C120L2C2S1G
Description
IGBT MOD 1200V 35A 26DIP
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
NXH35C120L2C2S1G PDF
Price is not available, please RFQ
NXH35C120L2C2S1G Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:-
  • Configuration:Three Phase Inverter with Brake
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):35 A
  • Power - Max:20 mW
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.4V @ 15V, 35A
  • Current - Collector Cutoff (Max):250 µA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:8.33 nF @ 20 V
  • Input:Three Phase Bridge Rectifier
  • NTC Thermistor:Yes
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:26-PowerDIP Module (1.199", 47.20mm)