IR (Infineon Technologies) FF450R33T3E3B5BPSA1
Mfr. Part # :
FF450R33T3E3B5BPSA1
Description
IGBT MOD 3300V 450A AGXHP100-6
DataSheet
FF450R33T3E3B5BPSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
FF450R33T3E3B5BPSA1 Tech Specifications
  • Series:XHP™3
  • Package:Tray
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Configuration:Half Bridge Inverter
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):3300 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):450 A
  • Power - Max:1000000 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.75V @ 15V, 450A
  • Current - Collector Cutoff (Max):5 mA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:84 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:No
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C