IR (Infineon Technologies) FF450R12ME4BOSA1
Manufacturer :
IR (Infineon Technologies)
Mfr. Part # :
FF450R12ME4BOSA1
Description
IGBT MOD 1200V 675A 2250W
DataSheet
FF450R12ME4BOSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
FF450R12ME4BOSA1 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Configuration:Half Bridge
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):675 A
  • Power - Max:2250 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.1V @ 15V, 450A
  • Current - Collector Cutoff (Max):3 mA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:28 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:Yes
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)