IR (Infineon Technologies) FD650R17IE4BOSA2
Manufacturer :
IR (Infineon Technologies)
Mfr. Part # :
FD650R17IE4BOSA2
Description
IGBT MOD 1700V 930A 4150W
DataSheet
FD650R17IE4BOSA2 PDF
Price is not available, please RFQ
FD650R17IE4BOSA2 Tech Specifications
  • Series:PrimePack™2
  • Package:Tray
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:-
  • Configuration:Single
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1700 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):930 A
  • Power - Max:4150 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.45V @ 15V, 650A
  • Current - Collector Cutoff (Max):5 mA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:54 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:Yes
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C