IR (Infineon Technologies) FF200R06KE3HOSA1
Manufacturer :
IR (Infineon Technologies)
Mfr. Part # :
FF200R06KE3HOSA1
Description
IGBT MOD 600V 260A 680W
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
FF200R06KE3HOSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
FF200R06KE3HOSA1 Tech Specifications
  • Series:C
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Configuration:Half Bridge
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):260 A
  • Power - Max:680 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:1.9V @ 15V, 200A
  • Current - Collector Cutoff (Max):5 mA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:-
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:No
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)