Rochester Electronics FZ1200R17HE4HOSA2
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
FZ1200R17HE4HOSA2
Description
FZ1200R17 - IGBT MODULE
DataSheet
FZ1200R17HE4HOSA2 PDF
Price is not available, please RFQ
FZ1200R17HE4HOSA2 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:-
  • Configuration:Single Switch
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1.7 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):1.2 A
  • Power - Max:7.8 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.3V @ 15V, 1200A
  • Current - Collector Cutoff (Max):5 mA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:97 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:No
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C