IR (Infineon Technologies) FD300R12KS4HOSA1
Manufacturer :
IR (Infineon Technologies)
Mfr. Part # :
FD300R12KS4HOSA1
Description
IGBT MOD 1200V 370A 1950W
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
FD300R12KS4HOSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
FD300R12KS4HOSA1 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:-
  • Configuration:Single Chopper
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):370 A
  • Power - Max:1950 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:3.75V @ 15V, 300A
  • Current - Collector Cutoff (Max):5 mA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:20 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:No
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C