Rochester Electronics F3L300R12MT4B23BOSA1
Mfr. Part # :
F3L300R12MT4B23BOSA1
DataSheet
F3L300R12MT4B23BOSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
F3L300R12MT4B23BOSA1 Tech Specifications
  • Series:EconoDUAL™ 3
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Configuration:Half Bridge
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1.2 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):450 A
  • Power - Max:1.55 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.1V @ 15V, 300A
  • Current - Collector Cutoff (Max):1 mA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:19 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:Yes
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C