IR (Infineon Technologies) FF450R17IE4BOSA2
Mfr. Part # :
FF450R17IE4BOSA2
Description
IGBT MOD 1700V 620A 2800W
DataSheet
FF450R17IE4BOSA2 PDF
Price is not available, please RFQ
FF450R17IE4BOSA2 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:-
  • Configuration:2 Independent
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1700 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):620 A
  • Power - Max:2800 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.45V @ 15V, 450A
  • Current - Collector Cutoff (Max):5 mA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:36 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:Yes
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C