IR (Infineon Technologies) FF300R12KT4HOSA1
Mfr. Part # :
FF300R12KT4HOSA1
Description
IGBT MOD 1200V 450A 1600W
DataSheet
FF300R12KT4HOSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
FF300R12KT4HOSA1 Tech Specifications
  • Series:C
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Configuration:Half Bridge
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):450 A
  • Power - Max:1600 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.15V @ 15V, 300A
  • Current - Collector Cutoff (Max):5 mA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:19 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:No
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)