IR (Infineon Technologies) FS35R12KT3BOSA1
Mfr. Part # :
FS35R12KT3BOSA1
Description
IGBT MOD 1200V 55A 210W
DataSheet
FS35R12KT3BOSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
FS35R12KT3BOSA1 Tech Specifications
  • Series:EconoPACK™ 2
  • Package:Tray
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:-
  • Configuration:Full Bridge Inverter
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):55 A
  • Power - Max:210 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.15V @ 15V, 35A
  • Current - Collector Cutoff (Max):5 mA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:2.5 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:Yes
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C