IR (Infineon Technologies) FS15R12YT3BOMA1
Manufacturer :
IR (Infineon Technologies)
Mfr. Part # :
FS15R12YT3BOMA1
Description
IGBT MOD 1200V 25A 110W
DataSheet
FS15R12YT3BOMA1 PDF
Price is not available, please RFQ
FS15R12YT3BOMA1 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tray
  • Part Status:Not For New Designs
  • IGBT Type:-
  • Configuration:Full Bridge Inverter
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):25 A
  • Power - Max:110 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.15V @ 15V, 15A
  • Current - Collector Cutoff (Max):5 mA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:1.1 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:Yes
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C