IR (Infineon Technologies) FF300R17ME3BOSA1
Mfr. Part # :
FF300R17ME3BOSA1
Description
IGBT MOD 1700V 375A 1650W
DataSheet
FF300R17ME3BOSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
FF300R17ME3BOSA1 Tech Specifications
  • Series:EconoDUAL™ 3
  • Package:Tray
  • Part Status:Not For New Designs
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Configuration:Half Bridge
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1700 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):375 A
  • Power - Max:1650 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.45V @ 15V, 300A
  • Current - Collector Cutoff (Max):3 mA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:27 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:Yes
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C