IR (Infineon Technologies) FS50R06W1E3B11BOMA1
Manufacturer :
IR (Infineon Technologies)
Mfr. Part # :
FS50R06W1E3B11BOMA1
Description
IGBT MODULE 600V 70A 205W
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
FS50R06W1E3B11BOMA1 PDF
Price is not available, please RFQ
FS50R06W1E3B11BOMA1 Tech Specifications
  • Series:EasyPACK™ 1B
  • Package:Tray
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Configuration:Three Phase Inverter
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):70 A
  • Power - Max:205 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:1.9V @ 15V, 50A
  • Current - Collector Cutoff (Max):1 mA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:3.1 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:Yes
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C