Roving Networks / Microchip Technology APT25GLQ120JCU2
Manufacturer :
Roving Networks / Microchip Technology
Mfr. Part # :
APT25GLQ120JCU2
Description
IGBT MOD 1200V 45A 170W SOT227
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
APT25GLQ120JCU2 PDF
Price is not available, please RFQ
APT25GLQ120JCU2 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Configuration:Single
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):45 A
  • Power - Max:170 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.4V @ 15V, 25A
  • Current - Collector Cutoff (Max):250 µA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:1.43 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:No
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)