IR (Infineon Technologies) FF1500R17IP5PBPSA1
Manufacturer :
IR (Infineon Technologies)
Mfr. Part # :
FF1500R17IP5PBPSA1
Description
IGBT MOD 1700V 1500A AGPRIME3+-5
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
FF1500R17IP5PBPSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
FF1500R17IP5PBPSA1 Tech Specifications
  • Series:PrimePACK™3+
  • Package:Tray
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Configuration:Half Bridge
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1700 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):1500 A
  • Power - Max:1500 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.2V @ 15V, 1.5kA
  • Current - Collector Cutoff (Max):5 mA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:-
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:Yes
  • Operating Temperature:-40°C ~ 175°C