IR (Infineon Technologies) FP10R06W1E3BOMA1
Mfr. Part # :
FP10R06W1E3BOMA1
Description
IGBT MODULE 600V 16A 68W
DataSheet
FP10R06W1E3BOMA1 PDF
Price is not available, please RFQ
FP10R06W1E3BOMA1 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Configuration:Three Phase Inverter
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):16 A
  • Power - Max:68 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2V @ 15V, 10A
  • Current - Collector Cutoff (Max):1 mA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:550 pF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:Yes
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C