Wickmann / Littelfuse MG06150S-BN4MM
Manufacturer :
Wickmann / Littelfuse
Mfr. Part # :
MG06150S-BN4MM
Description
IGBT MODULE 600V 150A 500W S3
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
MG06150S-BN4MM PDF
Price is not available, please RFQ
MG06150S-BN4MM Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:-
  • Configuration:Half Bridge
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):225 A
  • Power - Max:500 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:1.45V @ 15V, 150A (Typ)
  • Current - Collector Cutoff (Max):1 mA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:9.3 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:No
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)