Roving Networks / Microchip Technology APTGT450A60G
Mfr. Part # :
APTGT450A60G
Description
IGBT MODULE 600V 550A 1750W SP6
DataSheet
APTGT450A60G PDF
Price is not available, please RFQ
APTGT450A60G Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Configuration:Half Bridge
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):550 A
  • Power - Max:1750 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:1.8V @ 15V, 450A
  • Current - Collector Cutoff (Max):500 µA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:37 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:No
  • Operating Temperature:-40°C ~ 175°C (TJ)