Rochester Electronics FP50R07U1E4BPSA1
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
FP50R07U1E4BPSA1
Description
IGBT, 75A, 650V, N-CHANNEL
DataSheet
FP50R07U1E4BPSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
FP50R07U1E4BPSA1 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Obsolete
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Configuration:Three Phase Inverter
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):650 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):75 A
  • Power - Max:230 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:1.95V @ 15V, 50A
  • Current - Collector Cutoff (Max):1 mA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:3.1 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:Yes
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C