Rochester Electronics FP150R12KT4PB11BPSA1
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
FP150R12KT4PB11BPSA1
Description
FP150R12 - IGBT MODULE
DataSheet
FP150R12KT4PB11BPSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
FP150R12KT4PB11BPSA1 Tech Specifications
  • Series:EconoPIM™3
  • Configuration:Three Phase Inverter
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1.2 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):150 A
  • Power - Max:-
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.1V @ 15V, 150A
  • Current - Collector Cutoff (Max):1 mA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:9.35 nF @ 25 V
  • Input:Three Phase Bridge Rectifier
  • NTC Thermistor:Yes
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)