Roving Networks / Microchip Technology APT80GP60J
Mfr. Part # :
APT80GP60J
Description
IGBT MOD 600V 151A 462W ISOTOP
DataSheet
APT80GP60J PDF
Price is not available, please RFQ
APT80GP60J Tech Specifications
  • Series:POWER MOS 7®
  • Package:Tube
  • Part Status:Not For New Designs
  • IGBT Type:PT
  • Configuration:Single
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):151 A
  • Power - Max:462 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.7V @ 15V, 80A
  • Current - Collector Cutoff (Max):1 mA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:9.84 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:No
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)