Roving Networks / Microchip Technology APT150GN60JDQ4
Mfr. Part # :
APT150GN60JDQ4
Description
IGBT MOD 600V 220A 536W ISOTOP
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
APT150GN60JDQ4 PDF
Price is not available, please RFQ
APT150GN60JDQ4 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Configuration:Single
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):220 A
  • Power - Max:536 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:1.85V @ 15V, 150A
  • Current - Collector Cutoff (Max):50 µA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:9.2 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:No
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)