IR (Infineon Technologies) FZ900R12KE4HOSA1
Manufacturer :
IR (Infineon Technologies)
Mfr. Part # :
FZ900R12KE4HOSA1
Description
IGBT MOD 1200V 900A 4300W
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
FZ900R12KE4HOSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
FZ900R12KE4HOSA1 Tech Specifications
  • Series:C
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Configuration:Single
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):900 A
  • Power - Max:4300 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.1V @ 15V, 900A
  • Current - Collector Cutoff (Max):5 mA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:56 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:No
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)