Roving Networks / Microchip Technology APTGT400DU120G
Mfr. Part # :
APTGT400DU120G
Description
IGBT MODULE 1200V 560A 1785W SP6
DataSheet
APTGT400DU120G PDF
Price is not available, please RFQ
APTGT400DU120G Tech Specifications
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Configuration:Dual, Common Source
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):560 A
  • Power - Max:1785 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.1V @ 15V, 400A
  • Current - Collector Cutoff (Max):750 µA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:28 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:No
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)