IR (Infineon Technologies) FS75R12KT4BPSA1
Manufacturer :
IR (Infineon Technologies)
Mfr. Part # :
FS75R12KT4BPSA1
Description
GBT MODULE 1200V 75A
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
FS75R12KT4BPSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
FS75R12KT4BPSA1 Tech Specifications
  • Series:EconoPACK™ 2
  • Package:Tray
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Configuration:Three Phase Inverter
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):75 A
  • Power - Max:20 mW
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.15V @ 15V, 75A
  • Current - Collector Cutoff (Max):1 mA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:4.3 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:Yes
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)