TSC (Taiwan Semiconductor) TSM10N60CI C0
Manufacturer :
TSC (Taiwan Semiconductor)
Mfr. Part # :
TSM10N60CI C0
Description
MOSFET N-CH 600V 10A ITO220
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
TSM10N60CI C0 PDF
Price is not available, please RFQ
TSM10N60CI C0 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Obsolete
  • FET Type:N-Channel
  • Technology:MOSFET (Metal Oxide)
  • Drain to Source Voltage (Vdss):600 V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:10A (Tc)
  • Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs:750mOhm @ 5A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 250µA
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:45.8 nC @ 10 V
  • Vgs (Max):±30V
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:1738 pF @ 25 V
  • FET Feature:-
  • Power Dissipation (Max):50W (Tc)
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)