Zetex Semiconductors (Diodes Inc.) DMP3007SCG-7
Manufacturer :
Zetex Semiconductors (Diodes Inc.)
Mfr. Part # :
DMP3007SCG-7
Description
MOSFET P-CH 30V 50A 8DFN
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
DMP3007SCG-7 PDF
Price is not available, please RFQ
DMP3007SCG-7 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • FET Type:P-Channel
  • Technology:MOSFET (Metal Oxide)
  • Drain to Source Voltage (Vdss):30 V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:50A (Tc)
  • Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):4.5V, 10V
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs:6.8mOhm @ 11.5A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id:3V @ 250µA
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:64.2 nC @ 10 V
  • Vgs (Max):±25V
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:2826 pF @ 15 V
  • FET Feature:-
  • Power Dissipation (Max):2.4W (Ta)
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)