Zetex Semiconductors (Diodes Inc.) ZVP2120ASTZ
Mfr. Part # :
ZVP2120ASTZ
Description
MOSFET P-CH 200V 120MA TO92-3
DataSheet
ZVP2120ASTZ PDF
Price is not available, please RFQ
ZVP2120ASTZ Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
  • Part Status:Active
  • FET Type:P-Channel
  • Technology:MOSFET (Metal Oxide)
  • Drain to Source Voltage (Vdss):200 V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:120mA (Ta)
  • Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs:25Ohm @ 150mA, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id:3.5V @ 1mA
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:-
  • Vgs (Max):±20V
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:100 pF @ 25 V
  • FET Feature:-
  • Power Dissipation (Max):700mW (Ta)
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)