STMicroelectronics STB30NM50N
Manufacturer :
STMicroelectronics
Mfr. Part # :
STB30NM50N
Description
MOSFET N-CH 500V 27A D2PAK
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
STB30NM50N PDF
Price is not available, please RFQ
STB30NM50N Tech Specifications
  • Series:MDmesh™ II
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Obsolete
  • FET Type:N-Channel
  • Technology:MOSFET (Metal Oxide)
  • Drain to Source Voltage (Vdss):500 V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:27A (Tc)
  • Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs:115mOhm @ 13.5A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 250µA
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:94 nC @ 10 V
  • Vgs (Max):±25V
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:2740 pF @ 50 V
  • FET Feature:-
  • Power Dissipation (Max):190W (Tc)
  • Operating Temperature:150°C (TJ)