Vishay / Siliconix IRFBC30AS
Manufacturer :
Vishay / Siliconix
Mfr. Part # :
IRFBC30AS
Description
MOSFET N-CH 600V 3.6A D2PAK
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
IRFBC30AS PDF
Price is not available, please RFQ
IRFBC30AS Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Obsolete
  • FET Type:N-Channel
  • Technology:MOSFET (Metal Oxide)
  • Drain to Source Voltage (Vdss):600 V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:3.6A (Tc)
  • Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs:2.2Ohm @ 2.2A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id:4.5V @ 250µA
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:23 nC @ 10 V
  • Vgs (Max):±30V
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:510 pF @ 25 V
  • FET Feature:-
  • Power Dissipation (Max):74W (Tc)
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)