IR (Infineon Technologies) IPD60R520C6ATMA1
Manufacturer :
IR (Infineon Technologies)
Mfr. Part # :
IPD60R520C6ATMA1
Description
MOSFET N-CH 600V 8.1A TO252-3
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
IPD60R520C6ATMA1 PDF
Price is not available, please RFQ
IPD60R520C6ATMA1 Tech Specifications
  • Series:CoolMOS™ C6
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Technology:MOSFET (Metal Oxide)
  • Drain to Source Voltage (Vdss):600 V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:8.1A (Tc)
  • Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs:520mOhm @ 2.8A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id:3.5V @ 230µA
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:23.4 nC @ 10 V
  • Vgs (Max):±20V
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:512 pF @ 100 V
  • FET Feature:-
  • Power Dissipation (Max):66W (Tc)
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)