Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor FQD4N25TF
Manufacturer :
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
Mfr. Part # :
FQD4N25TF
Description
MOSFET N-CH 250V 3A DPAK
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
FQD4N25TF PDF
Price is not available, please RFQ
FQD4N25TF Tech Specifications
  • Series:QFET®
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Obsolete
  • FET Type:N-Channel
  • Technology:MOSFET (Metal Oxide)
  • Drain to Source Voltage (Vdss):250 V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:3A (Tc)
  • Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs:1.75Ohm @ 1.5A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id:5V @ 250µA
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:5.6 nC @ 10 V
  • Vgs (Max):±30V
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:200 pF @ 25 V
  • FET Feature:-
  • Power Dissipation (Max):2.5W (Ta), 37W (Tc)
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)