IR (Infineon Technologies) IRFS31N20DTRR
Manufacturer :
IR (Infineon Technologies)
Mfr. Part # :
IRFS31N20DTRR
Description
MOSFET N-CH 200V 31A D2PAK
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
IRFS31N20DTRR PDF
Price is not available, please RFQ
IRFS31N20DTRR Tech Specifications
  • Series:HEXFET®
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Obsolete
  • FET Type:N-Channel
  • Technology:MOSFET (Metal Oxide)
  • Drain to Source Voltage (Vdss):200 V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:31A (Tc)
  • Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs:82mOhm @ 18A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id:5.5V @ 250µA
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:110 nC @ 10 V
  • Vgs (Max):±30V
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:2370 pF @ 25 V
  • FET Feature:-
  • Power Dissipation (Max):3.1W (Ta), 200W (Tc)
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)