STMicroelectronics STD7NK30Z
Manufacturer :
STMicroelectronics
Mfr. Part # :
STD7NK30Z
Description
MOSFET N-CH 300V 5A DPAK
DataSheet
STD7NK30Z PDF
Price is not available, please RFQ
STD7NK30Z Tech Specifications
  • Series:SuperMESH™
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Obsolete
  • FET Type:N-Channel
  • Technology:MOSFET (Metal Oxide)
  • Drain to Source Voltage (Vdss):300 V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:5A (Tc)
  • Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs:900mOhm @ 2.5A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id:4.5V @ 50µA
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:13 nC @ 10 V
  • Vgs (Max):±30V
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:380 pF @ 25 V
  • FET Feature:-
  • Power Dissipation (Max):50W (Tc)
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)