Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor NVMFS6B25NLT3G
Manufacturer :
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
Mfr. Part # :
NVMFS6B25NLT3G
Description
MOSFET N-CH 100V 8A/33A 5DFN
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
DataSheet
NVMFS6B25NLT3G PDF
Price is not available, please RFQ
NVMFS6B25NLT3G Tech Specifications
  • Series:Automotive, AEC-Q101
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Obsolete
  • FET Type:N-Channel
  • Technology:MOSFET (Metal Oxide)
  • Drain to Source Voltage (Vdss):100 V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:8A (Ta), 33A (Ta)
  • Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):4.5V, 10V
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs:24mOhm @ 20A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id:3V @ 250µA
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:13.5 nC @ 10 V
  • Vgs (Max):±16V
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:905 pF @ 25 V
  • FET Feature:-
  • Power Dissipation (Max):3.6W (Ta), 62W (Tc)
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)