Central Semiconductor CXDM1002N TR PBFREE
Manufacturer :
Central Semiconductor
Mfr. Part # :
CXDM1002N TR PBFREE
Description
MOSFET N-CH 100V 2A SOT-89
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
CXDM1002N TR PBFREE PDF
Price is not available, please RFQ
CXDM1002N TR PBFREE Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • FET Type:N-Channel
  • Technology:MOSFET (Metal Oxide)
  • Drain to Source Voltage (Vdss):100 V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:2A (Ta)
  • Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):4.5V, 10V
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs:300mOhm @ 2A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id:2.5V @ 250µA
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:6 nC @ 5 V
  • Vgs (Max):20V
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:550 pF @ 25 V
  • FET Feature:-
  • Power Dissipation (Max):1.2W (Ta)
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)