Roving Networks / Microchip Technology APT106N60LC6
Mfr. Part # :
APT106N60LC6
Description
MOSFET N-CH 600V 106A TO264
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
APT106N60LC6 PDF
Price is not available, please RFQ
APT106N60LC6 Tech Specifications
  • Series:CoolMOS™
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • FET Type:N-Channel
  • Technology:MOSFET (Metal Oxide)
  • Drain to Source Voltage (Vdss):600 V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:106A (Tc)
  • Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs:35mOhm @ 53A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id:3.5V @ 3.4mA
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:308 nC @ 10 V
  • Vgs (Max):±20V
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:8390 pF @ 25 V
  • FET Feature:-
  • Power Dissipation (Max):833W (Tc)
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)