Rochester Electronics STD25P03LT4G
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
STD25P03LT4G
Description
MOSFET P-CH 30V 25A DPAK
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
STD25P03LT4G PDF
Price is not available, please RFQ
STD25P03LT4G Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Obsolete
  • FET Type:P-Channel
  • Technology:MOSFET (Metal Oxide)
  • Drain to Source Voltage (Vdss):30 V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:25A (Tc)
  • Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):4V, 5V
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs:80mOhm @ 25A, 5V
  • Vgs(th) (Max) @ Id:2V @ 250µA
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:20 nC @ 5 V
  • Vgs (Max):±15V
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:1.26 pF @ 25 V
  • FET Feature:-
  • Power Dissipation (Max):-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)