IR (Infineon Technologies) IPD50P04P4L11ATMA2
Mfr. Part # :
IPD50P04P4L11ATMA2
Description
MOSFET P-CH 40V 50A TO252-3
DataSheet
IPD50P04P4L11ATMA2 PDF
Price is not available, please RFQ
IPD50P04P4L11ATMA2 Tech Specifications
  • Series:OptiMOS®-P2
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • FET Type:P-Channel
  • Technology:MOSFET (Metal Oxide)
  • Drain to Source Voltage (Vdss):40 V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:50A (Tc)
  • Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):4.5V, 10V
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs:10.6mOhm @ 50A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id:2.2V @ 85µA
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:59 nC @ 10 V
  • Vgs (Max):+5V, -16V
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:3900 pF @ 25 V
  • FET Feature:-
  • Power Dissipation (Max):58W (Tc)
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)