IR (Infineon Technologies) IPW65R075CFD7AXKSA1
Manufacturer :
IR (Infineon Technologies)
Mfr. Part # :
IPW65R075CFD7AXKSA1
Description
MOSFET N-CH 650V 32A TO247-3-41
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
IPW65R075CFD7AXKSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
IPW65R075CFD7AXKSA1 Tech Specifications
  • Series:Automotive, AEC-Q101, CoolMOS™ CFD7A
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • FET Type:N-Channel
  • Technology:MOSFET (Metal Oxide)
  • Drain to Source Voltage (Vdss):650 V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:32A (Tc)
  • Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs:75mOhm @ 16.4A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id:4.5V @ 820µA
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:68 nC @ 10 V
  • Vgs (Max):±20V
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:3288 pF @ 400 V
  • FET Feature:-
  • Power Dissipation (Max):171W (Tc)
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)