IR (Infineon Technologies) IPD60R210PFD7SAUMA1
Manufacturer :
IR (Infineon Technologies)
Mfr. Part # :
IPD60R210PFD7SAUMA1
Description
MOSFET N-CH 650V 16A TO252-3
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
IPD60R210PFD7SAUMA1 PDF
Price is not available, please RFQ
IPD60R210PFD7SAUMA1 Tech Specifications
  • Series:CoolMOS™PFD7
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • FET Type:N-Channel
  • Technology:MOSFET (Metal Oxide)
  • Drain to Source Voltage (Vdss):650 V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:16A (Tc)
  • Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs:210mOhm @ 4.9A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id:4.5V @ 240µA
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:23 nC @ 10 V
  • Vgs (Max):±20V
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:1015 pF @ 400 V
  • FET Feature:-
  • Power Dissipation (Max):64W (Tc)
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)