IR (Infineon Technologies) IRLML0060TRPBF
Manufacturer :
IR (Infineon Technologies)
Mfr. Part # :
IRLML0060TRPBF
Description
MOSFET N-CH 60V 2.7A SOT23
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
IRLML0060TRPBF PDF
Price is not available, please RFQ
IRLML0060TRPBF Tech Specifications
  • Series:HEXFET®
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • FET Type:N-Channel
  • Technology:MOSFET (Metal Oxide)
  • Drain to Source Voltage (Vdss):60 V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:2.7A (Ta)
  • Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):4.5V, 10V
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs:92mOhm @ 2.7A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id:2.5V @ 25µA
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:2.5 nC @ 4.5 V
  • Vgs (Max):±16V
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:290 pF @ 25 V
  • FET Feature:-
  • Power Dissipation (Max):1.25W (Ta)
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)