Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor NVMFS5A140PLZT3G
Manufacturer :
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
Mfr. Part # :
NVMFS5A140PLZT3G
Description
MOSFET P-CH 40V 20A/140A 5DFN
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
NVMFS5A140PLZT3G PDF
Price is not available, please RFQ
NVMFS5A140PLZT3G Tech Specifications
  • Series:Automotive, AEC-Q101
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • FET Type:P-Channel
  • Technology:MOSFET (Metal Oxide)
  • Drain to Source Voltage (Vdss):40 V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:20A (Ta), 140A (Tc)
  • Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):4.5V, 10V
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs:4.2mOhm @ 50A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id:2.6V @ 1mA
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:136 nC @ 10 V
  • Vgs (Max):±20V
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:7400 pF @ 20 V
  • FET Feature:-
  • Power Dissipation (Max):3.8W (Ta), 200W (Tc)
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)