IR (Infineon Technologies) BSC010N04LSIATMA1
Manufacturer :
IR (Infineon Technologies)
Mfr. Part # :
BSC010N04LSIATMA1
Description
MOSFET N-CH 40V 37A/100A TDSON
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
DataSheet
BSC010N04LSIATMA1 PDF
Price is not available, please RFQ
BSC010N04LSIATMA1 Tech Specifications
  • Series:OptiMOS™
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • FET Type:N-Channel
  • Technology:MOSFET (Metal Oxide)
  • Drain to Source Voltage (Vdss):40 V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:37A (Ta), 100A (Tc)
  • Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):4.5V, 10V
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs:1.05mOhm @ 50A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id:2V @ 250µA
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:87 nC @ 10 V
  • Vgs (Max):±20V
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:6200 pF @ 20 V
  • FET Feature:Schottky Diode (Body)
  • Power Dissipation (Max):2.5W (Ta), 139W (Tc)
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)