IR (Infineon Technologies) IPD50N06S4L08ATMA2
Manufacturer :
IR (Infineon Technologies)
Mfr. Part # :
IPD50N06S4L08ATMA2
Description
MOSFET N-CH 60V 50A TO252-31
Catalog
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
IPD50N06S4L08ATMA2 PDF
Price is not available, please RFQ
IPD50N06S4L08ATMA2 Tech Specifications
  • Series:Automotive, AEC-Q101, OptiMOS™
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • FET Type:N-Channel
  • Technology:MOSFET (Metal Oxide)
  • Drain to Source Voltage (Vdss):60 V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:50A (Tc)
  • Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):4.5V, 10V
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs:7.8mOhm @ 50A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id:2.2V @ 35µA
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:64 nC @ 10 V
  • Vgs (Max):±16V
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:4780 pF @ 25 V
  • FET Feature:-
  • Power Dissipation (Max):71W (Tc)
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)