IR (Infineon Technologies) IPW65R420CFDFKSA1
Mfr. Part # :
IPW65R420CFDFKSA1
Description
MOSFET N-CH 650V 8.7A TO247-3
DataSheet
IPW65R420CFDFKSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
IPW65R420CFDFKSA1 Tech Specifications
  • Series:CoolMOS™
  • Technology:MOSFET (Metal Oxide)
  • Drain to Source Voltage (Vdss):650 V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:8.7A (Tc)
  • Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs:420mOhm @ 3.4A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id:4.5V @ 340µA
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:32 nC @ 10 V
  • Vgs (Max):±20V
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:870 pF @ 100 V
  • FET Feature:-
  • Power Dissipation (Max):83.3W (Tc)
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)